KANSAINVÄLISET YLEISURHEILUKILPAILUT KAUSALASSA 27.07.1999.

 Iitin Pyrintö, Kausalan Yritys

TULOKSET

Ilman lämpötila + 19 C.

Miehet kuulantyöntö

1) Hulkkonen Jarkko Tainionkosken Tähti 15.73 2) Vanhanen Martti Iitin Pyrintö 15.34

Miehet 400m aidat

1) Metsämuuronen Juha Miehikkälän Vilkas 58.46 2) Rajala Mika Järvenpään Palo 58.93 3) Aaltonen Antti Iitin Pyrintö 1:10.33

Naiset-17 200m (tuuli -0,9)

1) Vainikainen Nina Korian Ponsi 26.65 2) Sihvo Tea Lahden Ahkera 28.22 3) Nevalainen Satu Tainionkosken Tähti 28.55 4) Hurttia Paula Lahden Ahkera 28.63 5) Cuellar Binca Lahden Ahkera 28.69

Pojat-13 korkeushyppy

1) Sundell Juhani Heinolan Isku 135 2) Rossi Arto Iitin Pyrintö 120

Tytöt-13 korkeushyppy

1) Toivanen Iina Lahden Ahkera 125 2) Rantanen Saara Iitin Pyrintö 120 3) Tolppala Laura Kausalan Yritys 115

Miehet 200m A-erä (tuuli -1,3)

1) Koivikko Stefan Karhulan Katajaiset 22.94 2) Palasmaa Jukka Pekka ähtärin Urheilijat 23.18 3) Takalo Juho Kuhmoisten Kumu 23.61 4) Pitkänen Matti Vehkalahden Veikot 23.80 5) Mikkelä Antti Haminan Ponteva 23.94

Miehet 200m B-erä (tuuli -3,2)

1) Väänänen Harri Karhulan Urheilijat 24.28 2) Willberg Pasi Valkealan Kajo 25.11 3) Virtanen Timo Iitin Pyrintö 25.80 4) Kepsu Kai Valkealan Kajo 25.93

Miehet 200m C-erä (tuuli -1,2)

1) Tuomela Markus Lahden Ahkera 24.45 2) Koivunen Marko Lahden Ahkera 24.86

Naiset-17 kuulantyöntö

1) Hovi Kati Karhulan Urheilija 14.76 2) Nevalainen Satu Tainionkosken Tähti 11.11 3) Linnarinne Sofia Kausalan Yritys 11.09 4) Anttila Henna Artjärven Ahjo 8.45

Naiset kuulantyöntö

1) Pelli Riitta Myllykosken Kilpa-V 13.30 2) Leppänen Helmi Keravan Urheilijat 12.98 3) Metsäpelto Hanna Iitin Pyrintö 10.42

Naiset 800m

1) Lipsanen Birgitta Lappeenrannan Urh-M 2:21.39 2) Lehto Päivi Lahden Ahkera 2:27.09 3) Heinonen Tiina Lappeenrannan Urh-M 2:27.83 4) Kainlauri Minna Lappeenrannan Urh-M 2:30.63 5) Beekman Mirjam Lapinjärven Lukko 2:33.39 6) Anttila Hanna Artjärven Ahjo 2:39.20 7) Virtanen Saija Iitin Pyrintö 2:45.96 8) Anttila Heini Artjärven Ahjo 2:57.06 9) Upola Tiina Asikkalan Raikas 3:00.97

Miehet-17 pituushyppy

1) Räsänen Timo Tainionkosken Tähti 633 (+2.34) 2) Tiitinen Juha Karhulan Urheilijat 605 (+2.50) 3) Tuomela Markus Lahden Ahkera 599 (+2.66) 4) Pöyhönen Saku Tainionkosken Tähti 592 (+2.84) 5) Hussein Lahden Ahkera 529 (+3.21)

Miehet 5000m

1) Kirwa Fransis Kenia 14:17.44 2) Misoi Silah Kenia 14:17.73 3) Tuominen Jari Myrskylän Myrsky 15:26.44 4) Jenkins Stefan Heinolan Isku 15:35.61 5) Upola Mikko Asikkalan Raikas 15:39.01 6) Stenbäck Samuli Kuhmoisten Kumu 16:14.32 7) Rauta Janne Kouvolan Pojat 18:11.62

Miehet keihäänheitto

1) Matikainen Petri Kiteen Urheilijat 69.53 2) Kupiainen Petri Kiteen Urheilijat 65.77 3) Väistö Timo Kiteen Urheilijat 64.46 4) Piiparinen Pauli Iitin Pyrintö 64.01 5) Krautsuk Jussi Haminan Ponteva 61.68 6) Nyström Migael Liljendahl IK 55.81 7) Alm Henri Lahden Ahkera 55.67

Tytöt-15 kolmiloikka

1) Hannula Eevi Lahden Ahkera 10.61 2) Hakala Suvi Lahden Ahkera 10.33 3) Mäkelä Kaija Artjärven Ahjo 10.22 4) Linnarinne Noora Kausalan Yritys 10.04 5) Lottanen Tea Hollolan Urheilijat-46 10.03

Tytöt-15 300m

1) Mäkelä Kaija Artjärven Ahjo 44.98 2) Linnarinne Noora Kausalan Yritys 48.29

Tytöt-13 300m

1) Lottanen Kati Lahden Ahkera 49.50 2) Rasimus Jennika Lahden Kaleva 50.77 3) Palander Ninni Iitin Pyrintö 53.59 4) Sjögren Henna Iitin Pyrintö 56.27

Miehet korkeushyppy

1) Ovaska Topi Tainionkosken Tähti 192

Pojat-15 800m

1) Auvinen Mikko Orimattilan Toive 2:13.68 2) Laiho Aapo Heinolan Isku 2:14.99 3) Nordman Eetu Heinolan Isku 2:18.51 4) Kettula Torsti Heinolan Isku 2:18.51 5) Kykkänen Antti Lahden Kaleva 2:25.01

Miehet-17 400m

1) Reiman Lauri Heikki Hartolan Voima 54.37

Pojat-13 100m (tuuli -0,8)

1) Hongisto Visa Valkealan Kajo 13.81 2) Tiainen Olli Lahden Kaleva 14.42 3) Inkinen Antti Tainionkosken Tähti 14.45 4) Rossi Arto Iitin Pyrintö 15.38

Naiset pituushyppy

1) Nieminen Hanna Vihdin Viesti 552 (+2.13) 2) Viramäki Jaana Hyrylän Reipas 536 (+2.39) 3) Leppänen Helmi Keravan Urheilijat 503 (+1.54)

Pojat-15 pituushyppy

1) Laihonen Mika Artjärven Ahjo 496 (+0.62)

Miehet kiekonheitto

1) Tompuri Timo Porvoon Urheilijat 64.06 2) Loikkanen Mika Järvenpään Palo 60.27 3) Hynni Pertti Viipurin Urheilijat 60.26 4) Uurainen Harri Porvoon Urheilijat 55.22 5) Hyytiäinen Marko Helsingin Kisa-Veikot 49.89 6) Mattila Kari Porvoon Urheilijat 49.25 7) Mäkinen Tuomas Leppävaaran Sisu 41.77