Lahden ja Kymenlaakson piirien viestimestaruuskilpailut Kausalassa 18.6.2002

								
Järjestäjinä Iitin Pyrintö ja Kausalan Yritys								
								
Tulosluettelo								
								
M19 4x100m aidat								
1) Lahden Ahkera I 58,04 (Kiril Popov, Tomi Räsänen, Mikko Saukkola,
Markus Tuomela)

M17 4x100m aidat								
1) Karhulan Urheilijat 65,11 (Ernest Hemming, Ville Liljeqvist, Timo Tentke, 
Risto Jyränki), 2)Lahden Urheilijat 67,85 (Atte Tamminen, Risto Uusikoski, 
Jouni Manninen, Juha Manninen)						

N19 4x100m aidat								
1) Karhulan Urheilijat 67,45 (Jenny Terva, Heini Palonen, Minna Vairama,
Sohvi Seppälä), 2)
Lahden Ahkera I 67,79 (Tea Lottanen, Iina Nivanen, Riikka Pihkala, Tea Sihvo)

N17 100m aidat								
1) Lahden Ahkera I 71,19 (Sara Siljander, Elina Pajula, Marjukka Malin, Noora 
Rantasalo)						
M 4x100m alkuerät								

1. alkuerä								
1) Karhulan Katajaiset 42,17 (Esa Liukkonen, Marko Kivimäki, Tommi Huomanen,
Stefan Koivikko), 2) Heinolan Isku 45,23 (Pasi Kuusinen, Jari Poskela, Jari Putro, 
omi Javanainen), 3) Valkealan Kajo II 49,66 (Lauri Helminen, Ville Kovero, Jaakko 
Pasi, Timo Lehmusmetsä), 4) Valkealan Kajo III 49,88 (Mika Peltola, Timo 
Lähde, Kai Kepsu, Marko Siren)						

2. alkuerä
1) Lahden Ahkera I 42,51 (Mikael Inkeroinen, Janne Harju, Sampo Palonen,
Mustafa Mabrouki), 2) Valkealan Kajo I 45,67 (Jussi Tommola, Ville Peltola,
Pasi Willberg, Visa Hongisto), 3) Lahden Ahkera II 47,26 Jere Salonen, Marko
Koivunen, Mikko Saukkola, Juha Kinnunen), 4) Karhulan Urheilijat 47,41 (Marko
Miettinen, Juha Tiitinen, Harri Väänänen, Petteri Miettinen)						

N 4x100m
1) Lahden Ahkera I 52,35 (Kaisa Ala-Karonen, Päivi Varis, Kati Karhula, 
Essi Kekki), 2) Karhulan Katajaiset 53,72 (Laura Mäenpää, Anna 
Koskinen, Laura Koskinen, Virva-Maria Toikka, 3) Karhulan Urheilijat 55,49 (Sonja 
Nyman, Henna Segerman, Minna Ylämäki, Johanna Mertanen), 4) Pyhtään Kisa 56,44
Outi Norema, Saija Rasi, Marianne Malm, Anne Norema)

N19 4x100m								
1) Karhulan Urheilijat 51,42 (Jenny Terva, Minna Vairama, Sohvi Seppälä, 
Heini Palonen), 2) Lahden Ahkera I 51,89 (Eevi Hannula, Tea Sihvo, Jenna Toivonen, 
Paula Hurttio)

M19 4x100m								
1) Lahden Ahkera I 44,79 (Tomi Räsänen, Markus Tuomela, Kiril Popov, 
Janne Kivistö), 2) Karhulan Urheilijat 48,58 (Risto Jyränki, Ville 
Liljeqvist, Timo Tentke, Ernest Hemming)

M17 4x100m								
1. alkuerä								
1) Karhulan Urheilijat 44,61 (Jari Paulow, Niko Viiala, Vesa Syvelä,
Riku Avikainen), 2) Lahden Ahkera I 46,62 (Joona Ehrukainen, Arto Tuomi,
Jukka Vainio, Jussi Räisänen), 3) Orimattilan Jymy 48,60 (Marko
Nieminen, Kimmo Samola, Antti Lonka, Markus Rintala), Kouvolan Urheilijat,
hylätty (Jesse Kajosmaa, Tuukka Kuisma, Lauri Minkkinen, Ilari Huhtinen)						

2. alkuerä
1) Hollolan Urheilijat -46 47,76 (Petteri Parikka, Joni Rautanen, Aki Nieminen, 
Lasse Parikka), 2) Pyhtään Kisa 48,82 (Esa-Pekka Pirinen, Pekka Huhtinen, 
Tero Tahko, Kosti Pynnönen), 4) Iitin Pyrintö 50,60 (Markus Rauhala, 
Juha-Matti Nuuttila, Taavila Antti, Niko Heikkilä)						

Loppukilpailu (tulokset alkueristä)
1) Karhulan Urheilijat 44,61 (Jari Paulow, Niko Viiala, Vesa Syvelä,
Riku Avikainen), 2) Lahden Ahkera I 46,62 (Joona Ehrukainen, Arto Tuomi,
Jukka Vainio, Jussi Räisänen), 3) Hollolan Urheilijat -46
47,76 (Petteri Parikka, Joni Rautanen, Aki Nieminen, Lasse Parikka), 4)
Orimattilan Jymy 48,60 (Marko Nieminen, Kimmo Samola, Antti Lonka, Markus
Rintala), 5) Pyhtään Kisa 48,82 (Esa-Pekka Pirinen, Pekka Huhtinen,
Tero Tahko, Kosti Pynnönen), 6) Iitin Pyrintö 50,60 (Markus Rauhala,
Juha-Matti Nuuttila, Taavila Antti, Niko Heikkilä), Kouvolan Urheilijat,
hylätty (Jesse Kajosmaa, Tuukka Kuisma, Lauri Minkkinen, Ilari Huhtinen)						

N17 4x100m
1. Alkuerä								
1) Orimattilan Jymy 53,79 Annika Seppälä, Eeva Majaniemi, Maiju Lankinen, 
Anne Toroi), 2) Lahden Ahkera V 54,84 (Ninja Accala, Jonna Hiljanen, Iina Toivonen,
Minna Kuusisto), 3) Karhulan Urheilijat 55,64 (Laura Ansala, Tiia Piipponen, Elisa 
Alila, Nora Auervuolle), 4) Lahden Ahkera III 58,76 (Essi Finni, Virpi Juusola,
Anni Järvinen, Salla Vuorikko)

2. Alkuerä
1) Lahden Ahkera I 50,04 (Tea Lottanen, Maisa Korri, Paula Siltanen, Noora
Pesola), 2) Kouvolan Urheilijat 52,08 (Heini Huhtinen, Sonja Ikonen, Heta Loponen,
Sofia Löfman), 3) Lahden Ahkera II 54,02 (Sara Siljander, Riikka Pihkola,
Noora Rantasalo, Marika Malin), 4) Lahden Ahkera IV 56,07 (Kaisa Kallioinen,
Jenni Back, Linda Finska, Elina Pajula)

M 4x400m								
1) Lahden Ahkera I 3.20,01 (Mikko Purmonen, Mustafa Mabrouki, Antti Vasala,
Juha Kukkamo), 2) Lahden Ahkera II 3.22,58 (Mikko Patrikainen, Ari-Pekka Lattu,
Sampo Palonen, Wilson Kirwa), 3) Karhulan Katajaiset 3.40,98 (Mikko Hanski, Matti
Arola, Arto Ylä-Kotola, Ilari Porkka), 4) Valkealan Kajo I 3.42,31 (Jussi
Tommola, Jaakko Pasi, Visa Hongisto, Pasi Willberg), 5) Valkealan Kajo II 4.32,59
(Timo Lehmusmetsä, Ville Kovero, Jarmo Larimo, Marko Siren)                               

N 4x400m
1) Lahden Ahkera I 4.07,49 (Eija Aalto, Päivi Varis, Tea Sihvo, Kati Karhula)						
N19 4x400m
1) Artjärven Ahjo 4.29,26 (Kaija Mäkelä, Julia Koskinen, Hanna Anttila,
Mirjam Beekman)                              

M17 4x300m
1) Karhulan Urheilijat 2.38,35 (Jari Paulow, Niko Viiala, Vesa Syvelä,
Riku Avikainen), 2) Lahden Ahkera I 2.41,23 (Jussi Räisänen, Arto
Tuomi, Mika Mustonen, Jukka Vainio), 3) Hollolan Urheilijat -46 2.43,49
(Aki Nieminen, Joni Rautanen, Petteri Parikka, Lasse Parikka), 4) Pyhtään
Kisa 2.49,51 (Boris Sokolov, Pekka Huhtinen, Kosti Pynnönen, Tero Tahko),
5) Miehikkälän Vilkas 2.56,29 (Sami Krouvi, Joonas Notkola, Jouni
Saares, Petteri Kurko), 6) Orimattilan Jymy 3.01,23 (Kimmo Samola, Riku
Pöntinen Marko Nieminen, Antti Lonka), 7) Kouvolan Urheilijat 3.25,68
(Jesse Kajosmaa, Tuukka Kuisma, Lauri Minkkinen, Ilari Huhtinen)						
N17 4x300m
1) Haminan Ponteva 2.55,78 (Tiina Pohjalainen, Sanna Kaano, Mirka Laurila,
Linda Tasa), 2) Lahden Ahkera I 2.57,45 (Essi Kekki, Tea Lottanen, Noora
Pesola, Maisa Korri), 3) Kouvolan Urheilijat 3.05,99 (Sonja Ikonen, Sofia
Löfman, Heta Loponen, Heini Huhtinen), 4) Karhulan Urheilijat 3.09,79
Sonja Nyman, Minna Vairama, Jenny Terra, Henrika Segerman), 5) Lahden Ahkera
II 3.19,30 (Jonna Hiljanen, Milla Kuronen, Essi Finni, Minna Kuusisto), 6)
Lahden Ahkera IV 3.21,20 (Anni Järvinen, Jenni Back, Linda Finska,
Salla Vuorikka), 7) Lahden Ahkera III 3.24,67 (Riikka Pihkola, Marjukka
Malin, Noora Rantasalo, Elina Pajula)						

M 4x1500m
1) Lahden Ahkera I 17.01,07 (Peter Donndorf, Sheldon Monderoy, Mikko Puronen, 
Antti Vasala), 2) Asikkalan Raikas 17.34,97 (Teemu Paananen, Mikko Upola, Mika 
Oksanen, Eemeli Saarelma), 3) Sippolan Kunto 18.36,37 (Harri Vainio, Mika 
Majander, Sakari Salojärvi, Marko Mänttäri), 4) Elimäen 
Vauhti 18.54,14 (Ismo Nieminen, Janne Sakkara, Veijo Jääskeläinen, 
Olli Koivikko)						

N 4x800m
1) Lahden Ahkera I 9.53,44 (Päivi Varis, Kaisa Lettojärvi, Päivi 
Lehto, Eija Aalto), 2) Pyhtään Kisa 11.55,69 (Virpi Frantsi-Kiuru, 
Katja Turkia, Marianne Malm, Anne Norema), 3) Orimattilan Jymy 12.02,90 (Hanna 
Laine, Hanna Heinonen, Eija Leski-Ojala, Pirjo Arminen)						

M17 3x800m
1) Heinolan Isku 6.40,45 (Eetu Nordman, Riku Marttinen, Torsti Kettula), 2)
Miehikkälän Vilkas 6.43,69 (Jouni Saares, Petteri Kurko, Sami Krouvi), 
3) Iitin Pyrintö 6.52,69	Antti Taavila, Juha-Matti Nuuttila, Niko 
Heikkilä), 4) Lahden Urheilijat 7.06,59 (Juha Manninen, Jouni Manninen, 
Risto Uusikoski), 5) Lahden Ahkera I 7.12,26 (Antti Peltola, Jaakko Kuoppasalmi, 
Mika Mustonen), 6) Karhulan Urheilijat 7.25,49 (Miro Laurila, Ville Liljeqvist, 
Risto Jyränki), 7) Pyhtään Kisa 8.14,80 (Jarkko Huitu, Boris 
Sokolov, Tero Tahko)						

M19 3x800m
1) Hartolan Voima	6.20,69 (Lauri Tonteri, Lauri-Heikki Reiman, Panu-Petteri 
Miettinen), 2) Lahden Ahkera I 6.25,85 (Kiril Popov, Anssi Lindberg, Jarno 
Stenholm), 3) Nastolan Naseva 6.35,36 (Antti Lakka, Antti Rakkola, Tuomas 
Ovaska), 4) Pyhtään Kisa 7.07,71 (Esa-Pekka Pirinen, Pekka Huhtinen, 
Jussi Hemmilä)						

N19 3x800m
1) Artjärven Ahjo 7.32,55 (Kaija Mäkelä, Julia Koskinen, Mirjam
Beekman), 2) Karhulan Urheilijat 7.47,64 (Minna Ylämäki, Johanna Mertanen,
Jenny Terva)                            

N17 3x800m
1) Haminan Ponteva 7.09,50 (Mirka Laurila, Linda Tasa, Sanna Kaario), 2)
Lahden Ahkera I 7.44,33 (Pinja Piira, Milla Kuvonen, Minna Kuusisto), 3)
Lahden Ahkera II 9.19,31 (Essi Finni, Elina Pajula, Noora Rantasalo)						
								
M 4x100m loppukilpailu								
1) Lahden Ahkera I 42,01 (Mikael Inkeroinen, Janne Harju, Sampo Palonen, Mustafa
Mabrouki), 2) Lahden Ahkera II 47,07 (Jere Salonen, Marko Koivunen, Mikko Saukkola, 
Juha Kinnunen), Karhulan Katajaiset, hylätty (Esa Liukkonen, Marko Kivimäki,
Tommi Huomanen, Stefan Koivikko), Heinolan Isku, hylätty (Pasi Kuusinen, Jari
Poskela, Jari Putro, Tomi Javanainen)						

N17 4x100m loppukilpailu								
1) Lahden Ahkera I 50,54 (Tea Lottanen, Maisa Korri, Paula Siltanen, Noora Pesola),
2) Kouvolan Urheilijat 53,42 (Heini Huhtinen, Sonja Ikonen, Heta Loponen, 
Sofia Löfman), 3) Orimattilan Jymy 53,89 (Annika Seppälä, Eeva Majaniemi,
Maiju Lankinen, Anne Toroi), 4) Lahden Ahkera II 54,21 (Sara Siljander, Riikka
Pihkola, Noora Rantasalo, Marika Malin), 5) Karhulan Urheilijat 55,73 (Laura Ansala,
Tiia Piipponen, Elisa Alila, Nora Auervuolle)