LAHDEN JA KYMENLAAKSON PIIRIEN VIESTIMESTARUUSKILPAILUT KAUSALASSA 27.-28.6.2000

Kilpailujen järjestäjät:Iitin Pyrintö ja Kausalan Yritys.

TULOKSET:

N17 4x100 m aj 1) Lahden Ahkera I 64,56 (Suvi Heikala, Tea Sihvo, Tui-
ja Salojärvi, Teija Takala)
 
N-19 4x100 m aj 1) Lahden Ahkera 67,77 (Kaisa Ala-Karonen, Bianca 
Cuellar, Tea Lottanen ja Sini Kumpulainen) 

M17 4x100 m I alkuerä 1) Karhulan Urheilijat 47,51 (Timo Tentke, Niko 
Viiala, Vesa Syvelä, Miika Viiala  2) Miehikkälän Vilkas I
50,24 (Lauri Hurskainen, Ilkka Hänninen, Tommi Kaitainen, Antti Korpela
3) Miehikkälän Vilkas II 53,90 (Jani Tuominen, Tuomas Ukkola,Petteri
Kurko, Jouni Saares) 4) Iitin Pyrintö 58,02 (Markus Rauhala, Arto Rossi, 
Heikki Mitikka, Mikko Rantanen) 

M17 4x100 m II-alkuerä 1) Lahden Ahkera 47,00 (Tomi Räsänen,
Markus Tuomela, Mikko Saukkola, Krister Kivistö) 2) Pyhtään
Kisa 48,03 (Taneli Sjögren, Pekka Huhtinen, Tero Tahko, Jari Paulow) 3)
Hollolan Urheilijat 46 48,06 (Joni Rautanen, Janne Kivistö, Joni
Puoliväli, Sami Hiltunen) 4) Artjärven Ahjo 51,06 (Mikael
Rakkolainen, Antti Poikela, Samuli Kyöstilä, Mika Laihonen) 

N17 4x100 m I alkuerä, (käsiajat): 1) Lahden Ahkera V 53,4
(Kati Lottanen, Janita Anttila, Paula Siltanen, Noora Pesola) 2) Kouvolan Ur-
heilijat 53,8 (Mira Sillanpää, Piia Hartikka, Heta Loponen, Nina Or-
pana) 3) Orimattinen Jymy 55,5 (Maiju Lankinen, Kati Rintala, Annika 
Seppälä, Anne Toroi) 4) Miehikkälän Vilkas 60,1 (Piia Taa-
ri, Stiina Alastalo, Susanna Kurko, Teija Raitio) .

N17 4x100 m II-alkuerä: 1) Karhulan Katajaiset 51,09 (Laura 
Mäenpää, 
Anna Koskinen, Miia Vainikainen, Nina Vainikainen) 2) Karhulan Urhei-
lijat 52,83 (Tiia Piipponen, Sonja Nyman, Mirka Laurila, Minna Vaira-
ma) 3) Artjärven Ahjo 53,52 (Mari Sipiläinen, Julia Koskinen, Kaija 
Mäkelä, Mirjam Beekman) 4) Heinolan Isku 53,69 (Kristiina Kuronen, 
Tildi Kettula, Marika Mussalo, Suvi Paakkinen) 5) Ruotsinpyhtään Ki-
sailijat 57,53 (Sanni Salpamäki, Sanda Udd, Aija Peräkylä, Lea 
Liiri) 

N17 4x100 m III- alkuerä: 1) Lahden Ahkera I  51,44 (Laura Pihkola, 
Tea Sihvo, Jenna Toivanen, Paula Hurttia)  2) Lahden Ahkera II 53,78 
(Krista Pihkola, Eevi Hannula, Tiia Ventovuori, Sina Hinkkanen) 3) 
Lahden Ahkera IV 54,51 (Juuli Bister, Laura Mäkelä, Iina Toivanen, 
Laura Eskola) 4) Lahden Ahkera III 55,19 (Tuija Salojärvi, Suvi Haka-
la, Anukaisa Järvinen, Heidi Vartiainen)  5) Iitin Pyrintö 59,28 
(Ninni Palander, Henna Sjögren, Kristiina Taimisto, Saara Rantanen.

N19 4x100 m 1) Karhulan Urheilijat 51,93 (Minna Ylämäki, Jenni Rin-
nekoski, Tiina Vitikainen, Tuuli Mäenpää) 2) Lahden Ahkera 53,57 
(Tea Lottanen, Biaca Cuellan, Sini Kumpulainen, Kaisa Ala-Karonen) 

N 4x100 m 1) Lahden Ahkera I 54,64 (Oili Kivistö, Päivi Varis, Mari 
Rajala, Niina Pesola) 2) Pyhtään Kisa 57,34 (Katja Turkia, Seija Ra-
si, Outi Norema, Anne Norema) 3) Miehikkälän Vilkas 1.01,89 (Vappu Kuok-
ka, Mari Tylli, Eija Nurmela, Maarit Jokisalo) 

M19 4x100 m 1) Lahden Ahkera 47,97 (Joona Ehrukainen, Arto Tuomi, Hen-
ri Sairanen, Marko Koivunen) 2) Kouvolan Urheilijat 48,19 (Tommi Nikkilä,
Mikko Säteri, Harri Kiukas, Mikael Repo)

M 4x100 m 1) Karhulan Katajaiset 42,58 (Tommi Huumanen, Aki Putkinen, 
Esa Liukkonen, Stefan Koivikko) 2) Lahden Ahkera 42,82 (Mikael Inkeroinen,
Sampo Palonen, Joni Painiainen, A-P Lattu), 3) Karhulan Urheilijat 45,39
(Marko Miettinen, Juha Tiitinen, Henri Väänänen, Petteri
Miettinen) 4) Valkealan Kajo 46,58 (Ville Peltola, Pasi Willberg, Kai Kepsu,
Timo Lehmusmetsä) 5) Miehikkälän Vilkas 46,79 (Juha
Metsämuuronen, Jani Perilä, Kalle Koskela, Mika Likander) 

N19 4x800 m 1) Karhulan Urheilijat 10.05,21 (Mia Ylämäki, Tiina Vi-
tikainen, Tanja Laitinen, Minna Ylämäki) 2) Lahden Ahkera 10.44,15 
(Nina Hynninen, Anastasja Hirvi, Elena Samonina, Anna Lahtinen) 

N 4x800 m 1) Lahden Ahkera I 9.50,07 (Päivi Varis, Oili Kivistö, 
Päivi Lehto,Kaisa Lettojärvi) 2) Lahden Ahkera II 10,21,41 (Mari Rajala, 
Mirva Rintala, Essi Kekki, Elisa Louhelainen) 3) Asikkalan  Raikas 10.42,69 
(Riina Kauppi, Anna-Kaisa Aho, Tiina Upola, Venla Lampen)  4) Miehikkälän Vilkas 
14.52,17 (Mari Tylli, Maarit Jokisalo, Katja Harju, Vappu Kuokka) .

M 4x800 m 1) Lahden Ahkera 7.52,35 (Ville Hautala, Jaro Hulkkonen, Sheldon
Monderoy, Antti Vasala  2) Asikkalan Raikas 8.15,88 (Konstantin Kotilainen,
Konsta Saarelma, Mikko Upola, Eemeli Saarelma) 3) Anjalan Liitto 8.40,50
(Tero Junkkari, Janne Jokiranta, Mikko Maaranen Ari Mikkelä) 4) Heinolan
Isku 8.55,29 (Kimmo Ahonen, Stefan Jenkins, Matti Marttila, Vili Forsblom)
5) Miehikkälän Vilkas 8.56,91 (Matti Ruoppa, Juha Metsämuuronen,
Markku Taari, Kalle Koskela) 6) Sippolan Kunto 9.15,63 (Sakari Salojärvi,
Jouni Mänttäri, Mika Majander, Jarkko Koskela) 7) Elimäen Vauhti
9.21,58 (Janne Sakkara, Seppo Häkkinen, Veijo Jääskeläinen,
Ismo Nieminen) 8) Kymin Koskenpojat 9.40,00 (Juha Eerola, Lauri Eerola, Veli-Pekka
Dufva, Ville Toivonen)

M19 4x800 m 1) Hartolan Voima 8.32,03 (Lauri-Heikki Reiman, Panu-Petteri
Miettinen, Lauri Tonteri, Ville Partanen) 2) Kouvolan Urheilijat 9.33,62
(Harri Kiukas, Osmo Kuusisto, Mikael Repo, Tommi Nikkilä) 

N17 4x100 m loppukilpailu: 1) Lahden Ahkera I 50,34 ( Laura Pihkola, Tea Sihvo,
Jenna Toivanen, Paula Hurttia) 2) Karhulan Katajaiset 50,59 (Laura
Mäenpää, Anna Koskinen, Miia Vainikainen, Nina Vainikainen)
3) Karhulan Urheilijat 52,83 (Tiia Piipponen, Sonja Nyman, Mirka Laurila, 
Minna Vairama) 4) Artjärven Ahjo 53,31 (Mari Sipiläinen, Julia Kos-
kinen, Kaija Mäkelä, Mirjam Beekman) 5) Lahden Ahkera V  53,54
(Kati Lottanen, Janita Anttila, Paula Siltanen, Noora Pesola, kaikki tytöt 
ovat syntyneet vuonna 1987) 6) Heinolan Isku 53,77 (Kristiina Kuronen, Tildi
Kettula, Marika Mussalo, Suvi Paakkinen)

M17 4x100 m, loppukilpailu: 1) Lahden Ahkera I 46,30 (Tomi Räsänen, 
Markus Tuomela, Mikko Saukkola, Krister Kivistö) 2) Karhulan Urheili-
jat 47,69 (Timo Tenkte, Niko Viiala, Vesa Syvelä, Miika Viiala) 3) 
Pyhtään Kisa 48,41 (Taneli Sjögren, Pekka Huhtinen, Tero Tahko, 
Jari Paulow) 4) Miehikkälän Vilkas 49,58 (Lauri Hurskainen, Ilkka 
Hänninen, Tommi Kaitainen, Antti Korpela) 5) Artjärven Ahjo 52,98 (Mikael Rakko-
lainen, Antti Poikela, Samuli Kyöstilä, Mika Laihonen) .

M17 4x800 m 1) Pyhtään Kisa 9.30,59 (Esa-Pekka Pirinen, Pekka Huh-
tinen, Jussi Hemmilä, Vesa Autio)  2) Miehikkälän Vilkas 9.35,09 
(Lauri Hurskainen, Jouni Saares, Arto Pakkanen, Petteri Kurko) 3) Lahden Ah-
kera 9.38,75 (Jarno Stenholm, Topi Viita, Mikko Saukkola, Kristel Kivistö)
4) Hollolan Urheilijat 9.42,33 (Joni Rautanen, Lasse Parikka,
Jani Puoliväli, Petteri Parikka)  5) Nastolan Naseva 9.47,11 (Antti Rahkola,
Teemu Pinola, Marko Mitronen, Tuomas Ovaska) 6) Karhulan Urheilijat 10.20,10
(Ville Liljeqvist, Ville Piispa, Risto Jyräkki, Miika Viiala)
7) Miehikkälän Vilkas II 11.10,67 (Tommi Kaitiainen, Petteri Vanhala,
Joonas Notkola, Ilkka Hänninen)

N17 4x800 m 1) Artjärven Ahjo 10.25,51 (Julia Koskinen, Hanna Antti-
la, Mirjam Beekman, Kaija Mäkelä)  2) Lahden Ahkera II 11.10,01 
(Milla Kuronen, Erika Eronen, Kati Lottanen, Minna Kuusisto) 3) Lahden Ahkera 
I 11.17,50 (Laura Pihkola, Krista Pihkola, Suvi Hakala, Anu-Kaisa Jär-
vinen) 4) Karhulan Urheilijat 11.34,54 (Mirka Laurila, Sonja Ahola, Minna
Vairama, Johanna Mertanen)  5) Hollolan Urheilijat 11.40,73 (Laura Laaksonen,
Henna Sivenius, Katariina Pajunen, Eine Parikka) 6) Miehikkälän
Vilkas 12.19,02 (Annika Peltola, Anni Ihaksi, Teija Raitio, Piia Taari) 


II-KILPAILUPäIVä:

M17 4x100 m aj 1) Karhulan Urheilijat 1.09.04 (Niko Viiala, Timo Tentke,
Ville Liljeqvist, Miika Viiala), 2) Miehikkälän Vilkas I 1.13,37
(Tommi Kaitainen, Jani Tuominen, Petteri Kurko, Ilkka Hänninen),
3) Miehikkälän Vilkas II 1.22,61 (Jouni Saares, Tuomas Ukkola,
Petteri Vanhala, Joonas Notkola) 

N17 4x100 m aj 1) Karhulan Urheilijat 1.15,71 (Sonja Nyman, Minna Vairama,
Mirka Laurila, Henrika Segerman), 2) Miehikkälän Vilkas I 1.28,58
(Piia Taari, Anni Ihaksi, Taina Lehtonen, Teija Raitio) 3) Miehikkälän
Vilkas II  1.40,73 (Annika Peltola, Minna Kauppila, Anna Lemettilä,
Niina Lemettilä)

N-19 4x400 m 1) Karhulan Urheilijat KL 4.17,56 (Tuuli Mäenpää, 
Jenni Rinnetkoski, Miia Ylämäki, Tiina Vitikainen)

N 4x400 m 1) Lahden Ahkera La 4.18,31 (Päivi Varis, Oili Kivistö, 
Bianca Guellar, Päivi Lehto), 2) Asikkalan Raikas La 4.19,71 (Anna-Kaisa
Aho, Heidi Haapanen, Tiina Upola, Venla Lampen), 3) Hollolan Urheilijat-46
La 4.35,94 (Henna Sivenius, Aino-Kaisa Saarinen, Saija Martikainen, Maija
Saarinen), 4) Miehikkälän Vilkas Kl 5.34,77 (Vappu Kuokka, Mari Tylli,
Katja Harju, Maarit Jokisalo)

M19 4x400 m 1) Kouvolan Urheilijat 3.49,44 (Mikko Säteri, Mikael Re-
po, Harri Kiukas, Tommi Nikkilä) 

M 4x400 m 1) Lahden Ahkera La 3.20,34 (Vesa Kukkamo, Ari-Pekka Lattu, Antti
Vasala, Juha Kukkamo), 2) Miehikkälän Vilkas Kl 3.38,65 (Matti Ruoppa,
Mika Likander, Kalle Koskela, Juha Metsämuuronen), 3) Karhulan Urheilijat
Kl 3.41,16 (Juha Tiitinen, Harri Väänänen, Marko Miettinen, 
Samuli Laakso), 4) Anjalan Liitto Kl 3.43,66 (Tero Junkkari, Heikki Tonteri,
Ari Mikkelä, Mikko maaranen), 5) Valkealan Kajo Kl 3.50,46 (Kai Kepsu,
Jussi Tommola, Ville Peltola, Pasi Willberg), 6) Kymin Koskenpojat Kl 3.58,59
(Juho Eerola, Lauri Eerola, Antti Heiskanen, Ville Toivonen)

M17 4x300 m 1) Hollolan Urheilijat-46 La 2.43,29 (Janne Kivistö, Joni 
Puoliväli, Joni Rantanen, Lasse Parikka), 2) Karhulan Urheilijat Kl 
2.46,43 (Niko Viiala, Vesa Syvelä, Timo Tentke, Miika Viiala), 3) Pyh-
tään Kisa Kl 2.46,69 (Esa-Pekka Pirinen, Pekka Huhtinen, Jussi Hem-
milä, Tero Tahko), 4) Miehikkälän Vilkas I Kl 2.54,65 (Tommi Kai-
tainen, Arto Pakkanen, Petteri Kurko, Jouni Saares), 5) Artjärven Ahjo La 
2.59,14 (Mikael Rakkolainen, Antti Poikela, Samuli Kyöstilä, Mika 
Laihonen), 6) Miehikkälän Vilkas II Kl 3.17,07 (Petteri Vanhala, Tuomas 
Ukkola, Joonas Notkola, Ilkka Hänninen) 

N17 4x300 m  Kymenlaakso: 1) Karhulan Urheilijat 3.06,07 (Mirka Lauri-
la, Minna Ylämäki, Sonja Nyman, Minna Vairama), 2) Kouvolan Urheili-
jat 3.11,31 (Piia Hartikka, Heta Loponen, Sonja Ikonen, Nina Orpana), 3) Ruotsin-
pyhtään Kisailijat 3.21,93 (Sanni salpamäki, Sanda Udd, Aija
Peräkylä, Lea Liiri), 4) Miehikkälän Vilkas 3.22,03 (Piia 
Taari, Anni Ihaksi, Annika Peltola, Teija Raitio) .

N17 4x300 m Lahti: 1) Lahden Ahkera 2.58,79 (Jenna Toivanen, Tuija Salojärvi,
Tea Lottanen, Tea Sihvo), 2) Artjärven Ahjo 3.05,09 (Julia Koskinen,
Hanna Anttila, Mirjam Beekman, Kaija Mäkelä), 3) Hollolan Urheilijat-46
3.22,30 (Irene Parikka, Laura Laaksonen, Katariina Pajunen, Helinä
Kytö)

M 4x1500 m 1) Lahden Ahkera La 16.54,20 (Ilpo Haalisto, Ari Saria, Sheldon
Monderoy, Ville Hautala), 2) Asikkalan Raikas La 17.31,25 (Konstantin Kotilainen,
Konsta Saarelma, Mikko Upola, Eemeli Saarelma), 3) Anjalan Liitto Kl 18.36,31
(Janne Jokiranta, Tommi Lavonen, Tero Suutari, Pekka Tonteri), 4) Miehikkälän
Vilkas Kl 19.03,69 (Kalle Koskela, Matti Ruoppa, Mika Likander, Markku Taari),
5) Elimäen Vauhti Kl 19.15,50 (Ismo Nieminen, Seppo Häkkinen, Veijo
Jääskeläinen, Janne Sakkara)